کاداستر چیست؟ یکی از خدمات مهم و کاربردی در نقشه برداری، کاداستر است. این نقشه به نقشه برداری جامع ارتباط دارد. به‌طوری‌که، در حوزه‌هایی همچون دارایی‌ها، املاک و متسغلات وجود داشته و آن‌ها را در بر می‌گیرد. این نقشه برای تعیین کردن مرزها و مالکیت قطعات زمین انجام می‌شود.

نقشه کاداستر به حوزه نقشه برداری ماهواره‌ها ارتباط دارد. سازمان‌های مختلف با پیشترفت علم نقشه برداری، بجای اینکه طراحی و رسم فنی انجام دهند، از سیستم ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. زیرا طراحی و رسم فنی کار سخت و زمانبری است.

شایان ذکر است که تمامی نقشه‌های ماهواره‌ای نقشه کاداستر نیستند. نقشه کاداستر به نقشه‌ای گفته می‌شود که ارزش حقوقی دارد. با استفاده از ماهواره می‌توان نقشه دارایی، املاک و مستغلات یک کشور را ترسیم کرد. زیرا سرعت بالا و دقت فوق‌العاده‌ای دارند. با استفاده از نقشه کاداستر می‌توان به جزییات دقیق مکان، منطقه یا یک ناحیه دسترسی داشت. برای تهیه کاداستر، یا نقشه ثبتی با مپ انجینیر گروپ تماس بگیرید.

نقشه کاداستر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

یکی از کاربردهای نقشه ثبتی یا کاداستر این است که حدود و ابعاد زمین و ملک را تعیین می‌کند. این نقشه توسط نظام مهندسی، شهرداری و سازمان ثبت اسناد استفاده می‌شود. از این نقشه‌ها می‌توان به عنوان مستندات قانونی استفاده کرد. نهادهای مختلف تعریف متفاوتی از کاداستر دارند. فدراسیون بین‌المللی نقشه برداری تعریفی بیان می‌کند و می‌گوید نقشه کاداستر نقشه‌ای است که تمام جزییات یک زمین را به خوبی نشان دهد.

ریز جزییات زمین شامل موارد زیر است:

 • شماره شناسایی منحصر به فرد
 • وضعیت حقوقی و قانونی زمین
 • قوانین مرتبط با اجاره زمین
 • موقعیت و وضعیت هندسی زمین
 • ارزش مالی زمین
 • موقعیت سازه‌های موجود در اطراف زمین

انواع کاداستر چیست؟

نقشه کاداستر به موارد زیر دسته بندی می‌شود:

 • نقشه کاداستر شهری
 • نقشه کاداستر جغرافیایی
 • نقشه کاداستر آبی
 • نقشه کاداستر زراعی
 • نقشه کاداستر مالی
 • نقشه کاداستر سیاسی

به عنوان مثال، نقشه کاداستر شهری برای نشان دادن موقعیت‌های دقیق کوچه، خیابان و موقعیت املاک است. یا نقشه کاداستر زراعی، برای این است که محدوده زمین‌های کشاورزی و زارعی مشخص شود. نقشه توپوگرافی جزو حوزه کاری کاداستر است. تنها تفاوت آن‌ها این است که ارتفاع نقاط مختلف در نقشه ثبتی نشان و پردازش می‌شود.

نقشه کاداستر چیست

نقشه ثبتی ملک

نقشه کاداستر املاک اطلاعات دقیق ملک را در اختیار سازمان‌هایی همچون اداری، قضایی و ثبت اسناد قرار می‌دهد. این نقشه شامل اطلاعات زیر است:

 • نرخ مالیاتی ملک
 • سطح کیفی ملک
 • سال ساخت ملک

در برخی موارد از روی نقشه ثبتی می‌توان اطلاعات مالکان قبلی را پیدا کرد. برای اینکه اطلاعات دقیق نقشه کاداستر ثبت شود، از سیستم GIS استفاده می‌کنند. این نقشه باید توسط نهاد مربوطه به روز شود. در صورتی‌که نقشه تغییر کند، باید تغییرات توسط نقشه برداری متخصص انجام شود. سپس توسط سازمان ثبت اسناد کشور تایید شود.

نقشه ثبتی چه مزایایی دارد؟

یکی از کاربردهای نقشه کاداستر مدیریت و ارزیابی زیرساخت‌ها است. این نقشه اطلاعات منحصر به فردی درباره جغرافیای زمین نشان می‌دهد. مزیت دیگری که نقشه ثبتی دارد این است که به فعالیت‌های زیست محیطی و فعالیت‌های زمین شناسی کمک می‌کند. نقشه کاداستر یکی از اطلاعات مهم است و توسط سازمان‌های دولتی نگهداری می‌شود. با استفاده از این نقشه می‌توان مالک اراضی، ارزش ملک و زمین و موقعیت ملک را برای نهادهای قضایی و اداری تعیین کرد.

با استفاده از این نقشه می‌توانید نظام مالیاتی منظمی برای اراضی مختلف ایجاد کنید. بدین ترتیب عدالت را میان مالکان رواج دهید. اگر دعاوی ملکی وجود دارد، توسط نقشه کاداستر به صورت دقیق حل و فصل می‌شود. بدین ترتیب جلوی کلاهبرداری‌ها گرفته می‌شود. این نقشه بهترین راه برای جلوگیری از زمین خواری است. با این نقشه می‌توانید پرونده‌های تجاوز به اراضی مجاور را در مراکز قضایی کاهش دهید.

هزینه نقشه کاداستر چقدر است؟

هزینه انجام نقشه کاداستر به نوع و حجم نقشه بستگی دارد. برای تهیه این نقشه‌ها می‌توان به مراکز قانونی یا شرکتهای معتبر مراجعه کرد. پیش از تهیه نقشه باید بودجه مورد نیاز را استعلام کنید. بودجه نقشه کاداستر ثابت نیست و حدود 5 درصد هزینه تمام شده را به صورت سالانه باید پرداخت کنید. سپس نقشه را به روز رسانی کنید. برای تهیه نقشه کاداستر و استعلام قیمت با گروه مبدا اندیش پارس (مپ انجینیر گروپ) تماس بگیرید.